Artykuly muzyka

Wywiad z Guido Giraudo

Guido Giraudo na koncercie Concerto per Carlo

Guido Giraudo - dziennikarz, pisarz, aktywista, legendarna postać włoskiej prawicy. W latach 70. członek zespołu muzycznego Amici del Vento, kierownik regionalny organizacji studenckiej FUAN, potem założyciel Stowarzyszenia Kulturalnego Lorien i autor książki o Sergio Ramellim.

Dlaczego muzyka "lat ołowiu"?

Jak sama nazwa głosi ta strona dotyczy włoskiej muzyki prawicowej, zarówno starszej, jak i tej nowszej, jednak większość informacji dotyczy tej z "lat ołowiu". Skąd akurat ten wybór?

"Wznosząc zawsze serce ponad gwiazdy" - wywiad z Marco Venturino

Marco Venturino

Amici del Vento są jednym z pierwszych zespołów, które, w latach 70. dały życie fenomenowi muzyki alternatywnej. W czasie swojej długiej kariery, między kasetami magnetofonowymi, vhs, cd i dvd byli bez wątpienia jedną z grup najbardziej twórczych i znaczących w świecie muzyki tożsamościowej.

Włoska prawicowa muzyka alternatywna - charakterystyka

Włoska prawicowa muzyka alternatywna (wł. Musica alternativa di destra) - rodzaj muzyki, który powstał we Włoszech pod koniec lat 60. XX w., związany z tematyką i partiami prawicy (głownie Włoskim Ruchem Społecznym). Alternatywność Przymiotnik "alternatywna" w nazwie tego rodzaju muzyki odnosi się do: tekstów utworów

W jego imię - wspomnienie o Carlo Venturino

Carlo Venturino

Ludzkie życie jest jak błyskawica: lecz tak, jak są krótkie błyski pojawiające się na niebie, niezdolne nawet do wydania dźwięku, tak są też potężne pioruny, które oślepiają, poruszają powietrze, wypełniają je ozonem, wstrząsają ziemią, wzniecają pożary. Właśnie jak taki piorun było życie Carlo: krótkie, olśniewające, silne, bogate, oczyszczające, płomienne, błyskotliwe... jednym słowem: wspaniałe.

Włoska scena prawicowa: wykonawcy

Włoska scena prawicowa ma długą i bogatą historię, na którą składa się wiele zespołów, grających bardzo różnorodną muzykę: od refleksyjnej „poezji śpiewanej", przez wpadający w ucho folk po ciężki rock. Każdy z tych zespołów wnosi swój wkład w rozwój włoskiej sceny, ale ponieważ nie sposób przedstawić wszystkich omówmy tylko kilka najbardziej znanych.

Włoska scena prawicowa: historia

Gruppo Padovano di Protesta Nazionale

Wszystko zaczęło się w latach 70. - legendarnych „latach ołowiu", okresie politycznej przemocy i terroryzmu. Mniej więcej na początku tego okresu młodzi, prawicowi działacze (należący głównie do Fronte della Gioventu, młodzieżówki MSI), stwierdzili, że stare faszystowskie pieśni z okresu Republiki Socjalnej nie pasują już do nowych warunków społecznych i nowych wyzwań

Włoska muzyka alternatywna w „latach ołowiu”

Lata 70. były we Włoszech bardzo trudne i nie bezpodstawnie nazywane latami ołowiu. Był to czas zaostrzenia dyskursu politycznego, licznych protestów, demonstracji ulicznych, porwań, niewyjaśnionych zabójstw i terroryzmu. W tej atmosferze napięcia, niepokoju i społecznej marginalizacji powstają pierwsze zespoły prawicowej muzyki alternatywnej.

Skoll: "Śpiewam o Mishimie 43 lata po jego śmierci, żeby młodzi odkryli aktualność jego dzieł"

25 listopada 43 lata temu japoński pisarz Yukio Mishima popełnił rytualne samobójstwo w Tokyo, dokonując rytuału seppuku.Chciał w ten sposób zaprotestować przeciw rozkładowi tradycyjnych wartości w swoim kraju. Jego prawdziwym imieniem było Kimitake Hiraoka a urodził się w stolicy Japonii w styczniu 1925 r.

Concerto per Carlo 2013

Concerto per Carlo

14 wykonawców 30 piosenek, ponad 1000 osób na widowni - 16 grudnia 2013 r. w Mediolanie odbył się zapowiadany od dawna koncert „Concerto per Carlo 2013”, poświęcony założycielowi legendarnego zespołu Amici del Vento. Było to historyczne wydarzenie dla całej sceny włoskiej muzyki prawicowej i nie lada gratka dla jej wielbicieli.