Polecane artykuły z innych stron: historia

Włochy: Jaka przyszłość?

Włochy: Jaka przyszłość?

Mówienie o Włoszech oznacza mówienie o historii pełnej sprzeczności, jeśli porównamy przeszłość z teraźniejszością. Wystarczy pomyśleć, że ten naród jest spadkobiercą tysiącletniej cywilizacji zrodzonej w Rzymie imperialnym i znajduje swój punkt kulminacyjny w Dante Alighierim, chociaż samo jego państwo narodowe istnieje od nieco ponad 150 lat jako zjednoczony byt polityczny (Italia uzyskała niepodległość w 1861 r.).

Wilki z północy – Lealta Azione

Lealta Azione to jedna z najdynamiczniej rozwijających się włoskich organizacji narodowych. Powstała w 2010 r. w Mediolanie pod przywództwem Stefano Del Miglio, a członkami zostali działacze mający już w większości doświadczenie wyniesione z innych organizacji. Jej symbolem jest wilk jako wierne i nieujarzmione zwierzę żyjące w silnie zhierarchizowanym stadzie.

Mikis Mantakas – presente!

Mikis

28 lutego 1975 roku w Rzymie rozegrały się tragiczne wydarzenia, które sprawiły, że młody grecki student stał się męczennikiem włoskiego ruchu narodowo-rewolucyjnego. Tego dnia komuniści zorganizowali demonstrację solidarności z „antyfaszystami” oskarżonymi o brutalny mord na dwójce dzieci działacza Movimento Sociale Italiano, Mario Mattei. Oburzeni nacjonaliści nie pozostają bierni. Walki między komunistami a nacjonalistami trwały już od samego rana.

O Czarnym Szczurze i pewnej czcionce

O Czarnym Szczurze

Wielu z Was zauważyło zapewne na zagranicznych (francuskich, hiszpańskich, włoskich) stronach i portalach nacjonalistycznych rysunki przedstawiające Czarnego Szczura. Prawdopodobnie większość zdziwiła się, pytając co ten zwierzak ma wspólnego z nacjonalizmem i dlaczego stał się jednym z symboli narodowo-rewolucyjnej młodzieży? Postaram się to krótko wyjaśnić.

Nacjonalistyczne squaty we Włoszech – historia ruchu CasaPound

CasaPound

Pierwsze próby stworzenia nacjonalistycznych „centrów społecznych” podejmowane były przez włoskich nacjonalistów już pod koniec lat 70-tych, gdy pozaparlamentarny ruch Terza Posizione („Trzecia Pozycja”) przyjął strategię „zajmowania i kontroli terytoriów”. W tym okresie dochodziło do zajmowania opuszczonych budynków w regionach Parioli, Triest i Eur

Nazareno „Nanni” De Angelis (31 VII 1958 – 5 X 1980)

5 października, ponad trzydzieści lat temu, zginął Nazareno „Nanni” De Angelis – współzałożyciel legendarnego włoskiego ruchu Terza Posizione. Nanni – wybitny działacz i obiecujący sportowiec stał się ofiarą państwowych represji.

Mord na ulicy Acca Larentia

Acca Larentia

7 stycznia mija kolejna rocznica tragicznej śmierci trzech młodych nacjonalistów na ulicy Acca Larentia w Rzymie. Wydarzenia miały miejsce w słynnych „Latach Ołowiu”, w trakcie których siły narodowo-rewolucyjne walczyły na ulicach z policją i komunistami.

Realizm i Romantyzm. Radykalna prawica we Włoszech 1946-1993

Na obrzeżach MSI od samego początku istniały grupy, dla których Włoski Ruch Społeczny był nazbyt umiarkowany, nazbyt liberalny, które nie chciały wchodzić w żadne kompromisy z Systemem demokratyczno-kapitalistycznym i pragnęły dochować wierność, pomimo wszystko i wbrew wszystkiemu, rewolucyjnej tradycji włoskiego faszyzmu.

Alain Escoffier – francuski nacjonalista, męczennik antykomunizmu

10 lutego 1977 roku w Paryżu, w wyniku dokonanego w proteście przeciw komunizmowi czynu samospalenia zginął francuski nacjonalista Alain Escoffier.

Rogo di Primavalle – „antyfaszystowska” zbrodnia 1973-2013

Rogo di Primavalle

W tym roku, 16 kwietnia, minęła równa, 40. rocznica dokonanej przez „antyfaszystów” zbrodni – podpalenia domu działacza Włoskiego Ruchu Społecznego (Movimento Sociale Italiano, MSI), Mario Mattei. W wyniku pożaru zginęła wówczas dwójka dzieci Mattei: 10-letni Stefano i jego brat 22-letni Virgilio. Winni zbrodni lewaccy bojówkarze do dziś nie zostali ukarani.