270 bis

Gatunek wykonywanej muzyki: 
Informacje o wykonawcy: 

Rockowy zespół założony przez Marcella De Angelis, dzisiaj polityka partii Popolo della Liberta, a w latach 70. działacza skrajnie prawicowej organizacji Terza Posizione. Marcello zaczyna pisać piosenki w wieku 16 lat, lecz nie ma możliwości rozwinięcia kariery muzycznej – w 1980 r. wraz z wieloma innymi prawicowymi aktywistami zostaje zmuszony do emigracji, ponieważ zostaje wydany za nim list gończy.

W trakcie pobytu w Londynie na prośbę przyjaciela zaczyna nagrywać swoje piosenki i wysyłać mu kasety do Włoch. Po kilku latach wraca do ojczyzny i decyduje się odbyć karę nałożoną za „złamanie paragrafu 270 bis kodeksu karnego” dotyczącego udziału w „stowarzyszeniach wywrotowych, mających na celu obalenie porządku demokratycznego”.

Po wyjściu na wolność (1989 r.) Marcello zakłada w 1993 r. zespół, który nazywa właśnie od paragrafu, z mocy którego został skazany. Utwory 270 bis charakteryzują się lekkim, melodyjnym brzmieniem, a najbardziej znane piosenki to m. in. „Non scordo” i „Claretta e Ben”.

Zobacz więcej: