ZPM

Gatunek wykonywanej muzyki: 
Informacje o wykonawcy: 

Zespół nazwany od pierwszych liter imion członków: Zeno Borsaro, Paolo Scaravelli i Mario Luppi. W maju 1977 r. nagrywają oni zupełnie amatorsko swoją pierwszą kasetę "Una voce contro vento", a rok później, w zmienionym składzie i w profesjonalnym studio drugą: "Gioventu e liberta" (przy której, jako perkusista, współpracuje także Marco Venturino z Amici del Vento). Zespół jeszcze raz zmienia skład w 1979r. a w 1980, pomimo powstawania nowych piosenek, rozwiązuje się.

ZPM powraca na scenę w 1988 r. w składzie: Paolo Scaravelli, Mario Luppi oraz Andrea Borin i Michele Michelazzo. W 1989 r. nagrywają trzecią kasetę "Europea", potem jeszcze przez kilka lat występują, aż w 1995 r. zespół rozwiązuje się definitywnie. W 1996 r. wychodzi CD "Boia chi molla" zawierające najbardziej znane piosenki z pierwszych dwóch kaset.

Najbardziej znanymi utworami ZPM są "Primavera ’68" (poświęcona Janowi Palachowi, studtentowni z Pragi który podpalił się w akcie protestu przeciw agresji na Czechosłowację), "Boia chi molla" i "A Sergio Ramelli".

Zobacz więcej: 
Dyskografia: